Műszaki ellenőrzés műemlék épület homlokzati felújításánál

You are currently viewing Műszaki ellenőrzés műemlék épület homlokzati felújításánál

Budapest egyik UNESCO világörökségi helyszínén fekvő, műemlék házának homlokzati felújításánál végeztük el a munkák építési műszaki ellenőrzését.

Az épület teljes homlokzata kőből készült, a különböző funkciójú felületetek különböző tulajdonságú kövekből:

  • A lábazat az igen ellenálló tardosi vörösmészkő tömbjeiből épült 
  • Az erkélyek egy magas minőségű dalmáciai édesvízi keménymészkőből készültek  
  • A többi elemet, így a párkányokat, az ablakkereteket, a konzolokat és egyéb díszitőelemeket pedig a jól faragható sóskúti típusú puha mészkőből készítették a kor kiváló mesterei.

A homlokzatot az épület XIX. század végi építése óta nem renoválták, háborús sérülés viszont szerencse folytán nagyon kevés érte.

Műemlék ház eredeti homlokzata korabeli fotón

A felújítás előtti állapotában a homlokzaton felületi mállások, lefagyott letöredezett élek voltak láthatók, az eredeti felület elszíneződött, a fűtési módokból valamint a nagy járműforgalomból adódó égéstermékek, egyéb szennyezők miatt a homlokzat eredeti bézses színe feketésre változott, erősen elszennyeződött. A szennyeződés jellege döntően por és korom, ami a csapadékvízzel érintkező felületeken  pl. a párkányoknál, a régi bádogozás felületein beoldódott a porózus kőanyagba.

Az, hogy a renoválás hiányában és az épület kora ellenére viszonylag jó állapotú maradt a homlokzat, annak is köszönhető, hogy csak kitűnő minőségű, jól válogatott köveket építettek be elődeink.

 

A felújítás keretében következő munkálatokat kellett elvégezni a homlokzaton az építési műszaki ellenőr felügyelete és ellenőrzése mellett:

  1. A kőfelületek tisztítása
  2. A kőanyag szilárdítása
  3. A kőanyagban keletkezett sérülések pótlása
  4. Patinázás, hidrofóbizálás

Mire kellett kiemelten figyelni az építési műszaki ellenőrnek, hogy a munka kiváló minőségben a műemlékvédelmi követelmények figyelembevételével valósuljon meg?

A kőfelületek tisztítása

A tisztítás során magasnyomású vízzel dolgoztunk, de ahol a korom szennyeződés mélyen beivódott a porózus kőanyagba, ott a tisztítást speciális tisztítópasztával  is ki kellett egészíteni. Ezeknek az anyagoknak kb 15 C hőmérséklet mellett a legnagyobb a hatékonysága, tehát az ilyen jellegű munkákat kb. tavasz közepétől lehet csak kezdeni.

A tisztító hatás fokozása érdekében a pasztát hosszabb ideig kell a felületen tartani, de nem szabad beszáradnia, ezért a felületet vízzel kellett permetezni és ezáltal megnyújtani a paszta hatóidejét.

A kőanyag szilárdítása

A kőanyag szilárdítását a felület anyagmállásos és a kitörések, sérülések helyein kellett végezni. A laza szerkezetű kőanyag szilárdítását kovasav-észter alapanyagú szerekkel végezte el a restauátor. Ezt az anyagot csak az indokolt helyeken kell használni. Az anyag összeállítását és a munkák felügyeletét kőrestaurátor bevonásával végeztük.

A kőanyagban keletkezett sérülések pótlása

A kőanyag szilárdításának befejezése után a kőanyagban keletkezett sérüléseket, a hiányok pótlását kőkiegészítő habarcs felhordásával lehetett elkezdeni. Ez több ütemben történt meg.

Az utolsó felületi formázással tudtuk elérni, hogy az így elkészült felület harmonikus, a kőanyag struktúrájához igazodó, porózus felületi megjelenésű legyen.

A kőanyagban keletkezett hiányokat kőpótló anyaggal kell kiegészíteni. Itt fokozott figyelmet kellett fordítani a kiegészítő anyag színére, hogy az maximálisan hasonló legyen a kőburkolat letisztított színéhez. 

Patinázás

A felület letisztítás utáni színének meghatározásakor azonban nem szabad az eredeti, építéskori tisztaságot megcélozni, mert akkor jelentős felületi veszteséget okozhatunk a homlokzaton.

Így a tisztítás során az agresszív szennyező anyagok eltávolítását kell és lehet megcélozni.

A patinázással viszonylag kevés pigmentet tartalmazó átfestéssel egyenletes színhatást érhetünk el. A patinázó színezésnél a kőanyag színével megegyező pigment tartalmú színezőanyagot ajánlott használni. A patinázott kőfelületek esetén egy bizonyos mértékű foltosságot el kell tudni fogadni, ami természetes kőhatást biztosít a felületnek.

A ház gyönyörű mészkődíszítésekkel, stukkókkal, szobrokkal, különleges belső enteriőrökkel még a békebeli idők építészetének igényességét tükrözi. Érdemes a folyamatban levő munkáink fotói között megnézni néhányat a ház különleges építészeti elemeiből. A nagy forgalom, a légszennyezettség és az eltelt majd 150 év azonban megtették hatásukat – a stukkók megkoptak, a vakolat elszíneződött, a csodás mészkőburkolatba és mészkőelemekbe beivódott a por és a korom.

Azonban a gondos restaurátori munka és építési műszaki ellenőri tevékenység segítségével sikerült visszaadni egy patinás, nagypolgári  épület régi fényét és megőrizni azt újabb 100 évre.

Ha további információra van szüksége műszaki ellenőrzés szolgáltatásunkkal kapcsolatban,  vegye fel velünk a kapcsolatot.