Műszaki ellenőr árak avagy mennyibe kerül egy műszaki ellenőr?

You are currently viewing Műszaki ellenőr árak avagy mennyibe kerül egy műszaki ellenőr?

A műszaki ellenőrzés árának becsléséhez a teljes beruházási folyamatból kell kiindulnunk. Egy építési beruházási projekt megvalósításának egyik lényeges eleme az építési műszaki ellenőrzés folyamata.

Ezeken a  tényezőkön múlhat a beruházási folyamat sikeressége: 

  • Milyen minőségben készül el a beruházási projekt?
  • A betervezett minőségű és mennyiségű anyagok kerülnek-e beépítésre?
  • A projekt az ütemtervnek megfelelően és határidőre valósul-e meg?
  • Megmaradnak-e a költségek a költségvetésen belül (vagy csak reális mértékben haladják-e meg a költségvetés tervezett értékét, például az inflációnak vagy az építőanyag-árak emelkedésének köszönhetően?)

Ebből a cikkünkből megtudhatja, hogy milyen szakember alkalmazásával és mekkora költséggel valósulhat meg mindez, azaz mi a műszaki ellenőr ára?

Ki az a műszaki ellenőr?

Az építési műszaki ellenőrök fontos résztvevői egy építési beruházásnak. Ilyen beruházás lehet például:

  • egy cég által végzett építési és építőipari projekt, páldául raktárcsarnok, irodaház építése, ipari épületek, csarnokok építése vagy
  • önkormányzatok által végzett beruházások, például sportcsarnok építés, kilátó építés, út, csatorna, hídépítés stb, vagy akár
  • egy családi ház felépítése vagy egy társasház felújítása.

Az építési műszaki ellenőr olyan, építőmérnöki vagy építészmérnöki diplomával rendelkező szakember, aki speciális jogosultságot szerzett műszaki ellenőrzés  végzésére. Ezt a jogosultságát folyamatosan megújítja, tudását naprakészen tartja.

  • Ismeri a szabványokat, jogszabályokat egyéb előírásokat
  • Tisztában van a különböző, az építési beruházásnál használt tervekkel, azok szerepével, funkciójával, részleteivel
  • Naprakész az építőanyagokat illetően, különös tekintettel azok különböző felhasználási módjaira, nyitott az újdonságokra
  • Szót ért a kivitelező szakembereivel, dolgozóival és a hatóságokkal is

Az “ellenőr” kifejezés sokszor félrevezető lehet, hacsak nem a minőség ellenőr vagy minőségbiztosítási szakember értelemben használjuk. Semmiféleképpen nem olyan valaki a műszaki ellenőr, aki pl hatósági ellenőrzést végez, hanem a beruházó tanácsadójaként jellemezhetjük.

Egy üzletember a műszaki ellenőr árát és az építési projekt költségeit számolja_Aggteleki Consulting
Kép forrása: Freepik

Miben segít a műszaki ellenőr?

Egy építési munka megkezdése előtt sok építtetőben, beruházóban felmerül, hogy “hogyan fogok én ezzel a feladattal megbirkózni?”

Hiszen ehhez a területhez nem vagy nem eléggé értek és időm sincs arra, hogy mindennek utána nézzek és a műszaki megvalósítás minden lépését naprakészen nyomon kövessem. Azonban szeretném, ha az építési projekt határidőre, jó minőségben és a költségvetésen belül megvalósulna és nem szeretném, ha hozzáértés hiánya miatt félrevezethető lennék.

A műszaki ellenőr a beruházót támogatja abban, hogy az építési projekt a tervek szerinti minőségben, határidőre és a tervezett költségvetés keretein (vagy ahhoz minél közelebb, hiszen az infláció vagy az építőanyag árak emelkedése ellen neki is korlátozottak az eszközei) belül megvalósuljon.

A műszaki ellenőr ezen kívül segítheti a beruházót, építtetőt a tervhiányok vagy hiányosságok feltárásában, hogy azokat pótolni lehessen. Valamint  szakmailag segíti a beruházót, építtetőt a tervezővel, kivitelezővel, hatóságokkal történő kapcsolattartásban.

A műszaki ellenőr árak meghatározása

Többféleképpen kalkulálhatunk a műszaki ellenőrzés költségeivel a különböző beruházási projektek esetén.

Műszaki ellenőri díjszabás nagyobb beruházások esetén

Nagyobb volumenű beruházások, bonyolultabb épületek, építmények esetén a projekt bekerülési költségének százalékában kell a műszaki ellenőr árakkal számolni. Ez a projekt nettó bekerülési értékének nettó 2,5-5 %-át is elérheti (sőt, esetenként 7% is lehet). Ebbe a költségbe általában az összes szakági ellenőrzés beleértendő, azaz magas és mélyépítés, útépítés, vízépítés, építmény gépészet és villamosság. 

Fontos megjegyezni, hogy az összes műszaki ellenőri szakterület nem fedhető le egy szakemberrel, az előzőekben felsorolt szakterületekre külön-külön műszaki ellenőri jogosultsággal kell rendelkezniük a szakembereknek.  A jogosultságok megszerzéséhez szakterületenként, jogszabályban meghatározott építőmérnök, építészmérnök, gépészmérnök vagy villamosmérnök végzettséggel lehet csak jeletkezni.

A műszaki ellenőrzés árát növelheti a beruházási projekt bonyolultsága, szakmai sokrétűsége, műszaki szakterületeinek nagyobb száma, a projekt helyszínéből adódó plusz költségek, a projekt megvalósulásának hossza, több fős műszaki ellenőr igény, illetve ha a beruházó folyamatos pl. napi ellenőrzést, felügyeletet kér.

Ezeknél a nagyobb volumenű beruházásoknál jellemző az, hogy havi díjat állapít meg a műszaki ellenőrzést végző cég, ami meghatározott, előre kalkulált számú műszaki ellenőrzési alkalmat foglal magába.

Napidíjhoz köthető árazás kisebb projektek esetén

Családi házak építésénél vagy társasházaknál megvalósuló projektek esetén sokszor napidíjjal de inkább  félnapi díjjal számolhatunk. Kiindulásként a Magyar Mérnöki Kamara díjszabása a mérvadó, ami itt találunk. 

Mivel az építési műszaki ellenőr a tevékenységét az építkezés helyszínén végzi (a fotók alapján, online elvégzett ellenőrzés nem ad megbízható eredményt) ezért az ellenőrzéssel eltöltött időbe a terepen töltött órák száma számít bele, hanem az oda és a visszaút ideje és költsége is, hiszen a műszaki ellenőr külön kilométer díjat  – általában – nem számol fel.

Az alkalmankénti díjazásba beleértendőek még a következő, irodában végzett tevékenységek is:

  • a tervek tanulmányozásával, megértésével való foglalkozás
  • az ellenőrzési alkalom dokumentálására szánt idő
  • fotók készítése, rendszerezése,
  • feljegyzések készítése e-naplóba,
  • e-napló ellenőrzése
  • a beruházóval való kapcsolattartásra szánt idő.

Építési műszaki ellenőrzés elvégzésére a beruházó kérése alapján történő gyakorisággal kerülhet sor. Mindenképpen fontos, hogy az építési beruházás főbb mérföldköveinél ellenőrizze a terv szerinti megvalósulást a műszaki ellenőr, mielőtt még az elkészült részek eltakarásra kerülnek. Eltakarás után – pl betonozás után – az esetleges hibás megvalósuláson változtatni már nem, vagy műszakilag nagyon nehezen és magas költséggel lehet csak.

Az teljes mértékben a megvalósítandó építési projekttől függ, hogy hány alkalmas ellenőrzésre van szükség, ez kb 15-20 alkalomtól terjedhet felfelé, akár a napi vagy kétnap ellenőrzési alkalmakig, összetettebb projektek esetén. 

Szakács Zsolt ügyvezető - Aggteleki Consulting

Lépjen velünk kapcsolatba!

Ha segítségre van szüksége a fenti témában, vagy műszaki ellenőrt keres, forduljon hozzám bizalommal!